środa, 2 maja 2018

Przytyłam 8 kg i byłam ciągle zmęczona. Dopiero 4. lekarz powiązał fakty

Choroby Hashimoto nie wolno lekceważyć, wymaga leczenia.

P
roblem dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Czasem pojawia się kilka objawów teoretycznie niezwiązanych ze sobą. Bez patrzenia na problem całościowo lekarz nie jest w stanie zdiagnozować choroby, która wymaga leczenia.

Często jest tak, że idziemy do lekarza, a ten wypytuje nas o objawy złego samopoczucia, zleca morfologię i łagodzi najbardziej problematyczny z objawów. Niestety nie jest to rozwiązanie, a jedynie chwilowe wyciszenie sprawy. Problemy z tarczycą ma dziś ponad 300 milionów osób na świecie, niestety połowa z nich o tym nawet nie wie, bo lekarze nie odkryli źródła złego samopoczucia.


Co to jest choroba Hashimoto?
PRO MEDICA MEDIA
Choroba Hashimoto
Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną zapalenia tarczycy i jedną z najczęstszych przyczyn wola, czyli powiększenia gruczołu tarczowego. Niestety, przyczyny tej choroby są nieznane. Należy ona do obszernej grupy schorzeń nazywanych autoimmunologicznymi. W tej grupie chorób organizm zwraca się przeciw sobie. Układ immunologiczny normalnie nastawiony na zwalczanie bakterii, wirusów, ulega tutaj rozregulowaniu i zaczyna "atakować" własne komórki. W zależności od tego, jakie tkanki i narządy ulegają temu niezrozumiałemu aktowi autoagresji, mamy do czynienia z różnymi zespołami objawów.
Objawy Hashimoto
Atak układu immunologicznego i towarzyszące mu zapalenie niszczą miąższ tarczycy, w związku z czym produkuje ona coraz mniej hormonów T4 i T3. Choroba ma charakter przewlekły i zmiany są nieodwracalne. Charakterystyczne objawy to: osłabienie, zmęczenie, bóle mięśni, chłód, spowolnienie fizyczne i psychiczne, depresja, zaburzenia koncentracji, nerwowość, bezsenność, obrzęki twarzy, szorstkość skóry, wzrost wagi prowadzący do otyłości,nadmierna potliwość, zaparcia, zatrzymywanie wody w tkankach, obfite krwawienia menstruacyjne.
Hashimoto — diagnostyka
W celu potwierdzenia choroby należy wykonać pakiet badan: TSH, ft3, ft4, PRL, TPO, TG i USG tarczycy. Norma badania TSH najczęściej zlecanego przez lekarza wynosi 0,27-4,2 µlU/ml. Warto także wykonać badanie USG tarczycy, w którym wykrywa się hypoechogeniczny miąższ tarczycy.

Hashimoto — leczenie
Niedoczynność tarczycy leczy się poprzez podawanie preparatu tyroksyny. Dawka ustalana jest ze względu na ciężar ciała oraz indywidualne reakcje na lek. Nieleczona niedoczynność u dzieci może być przyczyną niedorozwoju umysłowego. Należy przestrzegać odpowiedniej diety i informować lekarza o wszelkich pojawiających się zmianach. Leczenie może trwać przez całe życie, wiec warto dbać o swoje zdrowie i stosować się do zaleceń lekarza. Powikłaniem może niestety być ryzyko wystąpienia pierwotnego chłoniaka złośliwego tarczycy albo częściej występującego u osób chorych na Hashimoto raka brodawkowatego tarczycy. Nie można bagatelizować choroby.
źródło: Pro Medica Media
http://mamadu.pl/132665,choroba-hashimoto-objawy-leczenie-diagnoza-badania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kartka z kalendarza na 20.05.2022

  140 dzień roku 20 tydzień roku 2022 Maj  19 maja 2022 21 maja 2022  20 Piątek Imieniny dzisiaj  obchodzą:   Bernardyn ,  Kolumba    oraz  ...