Wiele osób zastanawia się, czy niektóre ich zachowania mieszczą się jeszcze w granicach norm, czy stanowią już problem, z którym warto zgłosić się do lekarza. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, jak rozpoznać zaburzenia.
Oto 10 najczęściej występujących objawów obsesyjno-kompulsyjnych
1. Mycie rąk/dezynfekcja
Ludzie z zaburzeniami OCD bardzo często odczuwają lęk przed zarazkami, który prowadzi do obsesyjnego mycia dłoni. Kiedy zacząć się martwić? Gdy po umyciu rąk czujesz, że nie szorowałeś ich wystarczająco długo i dokładnie i wracasz do łazienki,
2. Nadgorliwe sprzątanie
Sprzątasz, choć wszystko jest idealnie czyste i błyszczące. Chęć sięgnięcia po szmatkę, by umyć nieistniejące plamy okazuje się silniejsza niż twoja wola.
3. Sprawdzanie
Jeżeli zdarza ci się wrócić kilka razy z rzędu do domu, bo nie jesteś pewien, czy wyłączyłeś gaz, piekarnik, czy prostownicę do włosów, a twój umysł płata ci figle i w końcu sam nie wiesz, jak jest naprawdę, zastanów się, czy to nie OCD. To jedna z najczęstszych dolegliwości przy tym zaburzeniu i dotyczy ok. 30% osób zmagających się z obsesją.
4. Liczenie
Idziesz po schodach i je liczysz? Masz przekonanie, że liczba 13 jest zła, więc omijasz co trzynastą płytkę chodnikową?
5. Organizacja
Perfekcjonizm w każdej sytuacji: muszę dobrze wyglądać, muszę mieć wszystko pod kontrolą, kubki muszą stać w równym rządku a ołówki być zatemperowane. Nie powinno to martwić, o ile każde odstępstwo od normy nie wywołuje niepokoju i obsesji, by natychmiast wszystko ustawić według określonego schematu.
6. Obawy przed przemocą
Każdy czasem ma obawy przed wyjściem wieczorem z domu i odczuwa lęk przed ewentualnym zagrożeniem. Gdy jednak strach staje się silniejszy niż racjonalne myślenie, zaczynamy unikać wszelkich miejsc, w których mogłoby dojść do ataku, jadąc okrężną drogą, to wówczas warto zastanowić się, jaki jest realny powód lęku.
7. Niepożądane myśli seksualne
Patrzymy na innych i wyobrażamy sobie, że patrzą na nas w niepożądany sposób. Gdy zaczynamy ich unikać, bo nasza wyobraźnia podpowiada nam, że mogą nam zrobić jakąś krzywdę, choć nie ma ku temu racjonalnych przesłanek
8. Trudne relacje
Ludzie, którzy żyją z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym często obsesyjnie martwią się o swoje relacje z przyjaciółmi i współpracownikami. Ciągle zastanawiają się, czy ich słowa nie uraziły kogoś, czy ich zachowanie nie sprawiło nikomu przykrości.
9. Upewnianie się
Stałe upewnianie się, prośby o powtórzenie, by mieć pewność, że dobrze usłyszeliśmy albo narzucanie innym negatywnych odpowiedzi odnośnie nas samych, czy naszego domu, może także świadczyć o zaburzeniu OCD.
10. Wygląd
Wiele osób z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym nie akceptuje swojego wyglądu. Zwracają uwagę na pewne szczegóły, których chorobliwie nienawidzą w sobie.
źródło: http://mamadu.pl/134407,to-tylko-dazenie-do-perfekcji-i-skrupulatnosc-czy-juz-ocd-sprawdzcie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz